Ders Kaydı Yapma Rehberi

Ders Kaydı yapmak için aşağıdaki görsellerden yardım alabilirsiniz.

 

GÖRSEL 1 "ZORUNLU DERSLER":

1 Numaralı Kutu toplam alabileceğiniz maksimum AKTS`yi göstermektedir. Ders seçimine başladığınızda kaç AKTS`lik ders seçtiğinizi buradan takip edebilirsiniz.

2 Numaralı Kutu o dönem almanız gereken zorunlu dersleri göstermektedir. Söz konusu dönemde ilk olarak zorunlu derslerin seçilmesi gerekmektedir.

3 Numaralı Kutu dersi ilk defa alıp almadığınızı göstwermektedir. Eğer bir alt sınıfta iken üstten ders aldıysanız ilgili kutuda "İlk" yerine "Başarılı Olunan Ders" yazacaktır. Bu şekilde yazan dersi seçmeyiniz.

4 Numaralı Kutu dersi kimin ve ne zaman verdiği bilgisini görmenizi sağlayacaktır. Farek ile "!" işaretinin üzerine gelmeniz ilgili bilgilerin gösterilmesini sağlayacaktır.

5 Numaralı Kutu dersi seçmek için boş kutucuklara tıklamanız gerektiğini göstermektedir. Ders kaydına başlamak için öncelikle zorunlu derslerin tamamını seçmelisiniz.

GÖRSEL 1`de yer alan Zorunlu Dersleri seçtikten sonra GÖRSEL 2`yi takip ediniz.

GÖRSEL 2 "ALT VE ÜST SINIF":

1 Numaralı Kutuda yer alan "Alt ve Üst Sınıf" sekmesine tıklayınız.

2 Numaralı Kutu daha önce aldığınız ve başarısız olduğunuz dersi göstermektedir. Bu dersi seçerek GÖRSEL 3`e geçiniz.

GÖRSEL 3 "BÖLÜM SEÇMELİ":

1 Numaralı Kutuda yer alan "Bölüm Seçmeli" sekmesine tıklayınız.

2 Numaralı Kutu dersi seçmek için ilgili kutucuğa tıklamanız gerektiğini göstermektedir.

3 Numaralı Kutu söz konusu seçmeli dersi daha önce alıp almadığınızı göstermektedir. Eğer bu kutuda "İlk" yerine "Başarılı Olunan Ders" yazıyor ise o dersi seçmeyiniz.

GÖRSEL 4 "DERS ÇAKIŞMASI":

1 Numaralı Kutuda çakışan dersler ve ders zamanları yer almaktadır. 

Seçtiğiniz dersi Danışman Onayına göndermeden önce Ders Çakışması hatası alıp almadığınızdan emin olun. Eğer Ders Çakışması hatası alıyorsanız seçtiğiniz derslerde değişiklik yaparak tekrar kaydedin.

Notlar:

*Alttan aldığınız dersten FF2 notuyla Devamsızlıktan kalmadıysanız yeni dönemde alacağınız ders ile alttan aldığınız dersin çakışması, alttan aldığınız derse devam zorunluluğunuzun olmaması nedeniyle herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

*Daha önce aldığınız ancak başarısız olduğunuz SEÇMELİ dersin yerine başka bir SEÇMELİ ders alarak onun yerine saydırabilirsiniz. Bu seçenek ders kaydı yaparken sistem tarafından sizlere gösterilmektedir. Daha sonra transkript üzerinden başarısız olduğunuz seçmeli dersleri sildirmeye çalışmak yerine bu yolu seçmeniz mezun olma sürecinde sorun yaşamanızı engelleyecektir.

*Alttan kalan ZORUNLU dersiniz varken onu almadan üstten ZORUNLU ders alamazsınız. İlk olarak kaldığınız ZORUNLU dersleri seçmeniz gerekmektedir.

*Bir öğrenci mezun olabilmek için 240 AKTS`lik dersi başarıyla tamamlamak zorundadır. Dolayısıyla her dönem en az 30 AKTS`lik dersi başarıyla tamamlayarak 8 dönemde (4 yıl) diploma almaya hak kazanılabilir.

Örneğin, bir dönemde 30 AKTS`lik ders aldınız ve dönem sonunda toplam 26 AKTS`lik dersi başarıyla tamamladınız ve ilgili dönemden 4 AKTS eksiğiniz var. Bu durumda 4 yıl sonunda mezun olabilmek için bir sonraki dönem toplam 34 AKTS`lik ders almanız ve önceki dönemin açığını kapatmanız gerekmektedir.

Diğer bir örnek: Bir dönemde toplam 36 AKTS`lik ders aldınız ve hepsini başarıyla tamamladınız. Bu durumda sonraki dönemlerde 6 AKTS eksik alabilirsiniz ya da her dönem sistem tarafından verilen maksimum AKTS miktarında ders seçerek bölümünüzü 4 yıldan daha az bir sürede tamamlayabilirsiniz.